CO ZROBIĆ W PRZYPADKU KOLIZJI?

Co zrobić w przypadku kolizji?

 

Każdy z nas, codzienny użytkownik drogi, prędzej czy później zostanie świadkiem bądź w najgorszym przypadku - poszkodowanym w zdarzeniu drogowym. Często nie mamy na to po prostu wpływu, jesteśmy przecież tylko ludźmi.  Niezależnie czy jest to samochód dostawczy czy osobowy, każdy może spowodować kolizję. Pogoda, nie sprzyjające warunki na drodze czy nieostrożność drugiego kierowcy może zaskoczyć nawet najlepszych użytkowników 4 – kółek!

 

Jak zachować się w takiej sytuacji?

 

Przede wszystkim, należy pamiętać, że jeżeli dojdzie do kolizji drogowej, w której uczestnicy kolizji  nie odnieśli żadnych obrażeń ciała, nie są zobowiązani do wzywania Policji. Taki obowiązek istenieje wówczas gdy doszło do  wypadku z ofiarami w osobach lub w przypadku gdy mamy pewne domysły, że zostało popełnione przestęptswo np. spowodowanie kolizji drogowej pod wpływem alkoholu.

 

Co dalej?

 

Można przysłowiowo „dogadać się” z drugą osobą i koniecznie spisać oświadczenie na rzecz poszkodowanego.  Świetnym nawykiem jest mieć zawsze w samochodzie taki blankiet, który w razie zdarzenia drogowego łatwo można intuicyjnie wypełnić oraz przekazać ubezpieczalni.

 

Czy powinienem/am usunąć pojazd z jezdni?

 

Jeżeli w kolizji nie ucierpiał żaden z osobników, jest to naszym obowiązkiem. Czasami jednak nie jesteśmy w stanie tego wykonać, wtedy konieczne jest odpowiednie oznakowanie miejsca zdarzenia. Należy pamiętać, że musimy mieć włączone światła awaryjne i odpowiednio ustawiony trójkąt ostrzegawczy!

 

Co gdy konieczne jest wezwanie policji?

 

Wtedy to policjanci zdecydowanie mają tutaj władzę i pokierują nas krok po kroku na każdym etapie zdarzenia, to profesjonaliści zatem nie bójmy się ich pytać o radę w sytuacji gdy nie wiemy co zrobić lub coś jest dla Nas niejasne.

 

Samochód u mechanika, co mogę zrobić?

 

Najlepszą i najwygodniejszą opcją jest wzięcie samochodu zastępczego. Jeżeli sprawcą kolizji była osoba, która kierowała drugim pojazdem możemy wziąć darmowy samochód z OC sprawcy i nie martwić się o żadne formalności.

Reasumując. Jeżeli nic nikomu się nie stało, a jesteś osobą poszkodowaną to tak naprawdę nie ma się czego obawiać :-)

Wypożyczalnia24.net © 2019 | Polityka prywatności

Menu