Jakie przepisy obowiązują nas przy wyjeździe na ferie zimowe?

Jakie przepisy obowiązują nas przy wyjeździe na ferie zimowe?

 

Mimo, iż zima powoli za pasem, niektórzy jeszcze planują swój wyjazd na ferie zimowe. Często jest to spontaniczny wypad ze znajomymi, niekiedy jednak nie mamy pojęcia jakie zasady i warunki panują w państwach, do których chcemy wyjechać. 

Zima znowu zaskoczyła kierowców? Może to i śmieszne, ale to hasło powtarzane co roku sprawdza się niesamowicie często! Dlatego warto za wczasu przygotować swój samochód oraz siebie do wyjazdu by nie okazał się ona koszmarem.

 

Jak przygotować się do takiego wyjazdu?

 

Niezależnie czy planujemy wyjechać w Nasze Polskie góry czy za granicę, do takiego wyjazdu należy się solidnie przygotować i wcale nie chodzi tutaj wyłącznie o zwykłe sprawdzenie stanu technicznego samochodu czy pogody!
Warto zaznajomić się wcześniej z przepisami obowiązującymi w danym państwie. Zrobić listę niezbędnego wyposażenia samochodu wymaganego przez dany kraj, tak aby nie pozwolić sobie na dodatkowe koszty związane z mandatami karnymi.

 

Od czego zacząć?

 

Od czegoś co wydaje się, że nie trzeba powtarzać , ale niestety niektórzy jeszcze zapominają... Opony zimowe! Mimo iż w niektórych Państwach, gdy droga nie jest zaśnieżona posiadanie opon zimowych nie jest obowiązkiem, to warto pamiętać, że pogoda często potrafi się zmienić z jesiennej na zimowę w parę godzin dlatego dla własnego bezpieczeństwa w przypadku wyjzdu w miejsca gdzie możliwe są opady śniegu lub przymrozki lepiej założyć zimówki.
Nie oszczędzajmy na naszym bezpieczeństwie! Mandat, mandatem, ale bezpieczeństwo przede wszystkim!

 

Sprawdziłem swój samochód i nie muszę się martwić!

 

Oczywiście. Każdy przed takim wyjazdem sprawdzi stan techniczny swojego samochodu. Jest to niezbędny element! Sprawdzamy światła, uzupełniamy wszelkie płyny eksploatacyjne, wszystko po to aby nic nas nie zaskoczyło! Warto jednak pamiętać, że nawet jak wszystko będzie działać, zawsze może się zdarzyć, że nasza żarówka spali się pierwszy raz w roku i to akurat w chwili Naszego feriowego wyjazdu. Dobrym nawykiem zatem jest posiadać komplet zapasowych żarówek w schowku samochodu, aby nie przepłacać kilkukrotnie za ten sam zestaw na stacjach benzynowych czy też w zagranicznych sklepach.

 

Co ze sprzętem narciarskim?

 

No właśnie! W jakimś celu wybieramy się na te ferie! Często jest to po prostu wypad na narty i potrzebujemy zabrać całą masę sprzętu. Czasami korzystamy z usług wypożyczalni, ale i tak potrzebujemy przewieźć dodatkowe akcesoria. Osoby, które posiadają mniejsze pojazdy, a podróżują z kompletem pasażerów z reguły muszą zaopatrzyć się w bagażnik dachowy. Niektórzy jednak wolą wypożyczyć jednorazowo busa 9-cio osobowego, który już posiada relingi z bagażnikiem, a jego dodatkowym atutem jest to, że oszczędzamy nie tylko na paliwie, ale także opłatach autostradowych czy też miejscach parkingowych no i oczywiście podróż w kilka osób umożliwia Nam jazdę bez przerwy przez kilku kierowców.

 

Policja za granicą.

 

Jadąc gdzieś dalej, do innego Państwa, trzeba przestudiować jakie przepisy obowiązują w danym kraju. Często policja jest bardzo rygorystyczna w swoich działaniach i nawet niewielkie złamanie przepisów może nas kosztować bardzo dużo! Jedźmy ostrożnie! Przekroczenie prędkości za granicą może nas słono kosztować! Nie zapomnijcie dokumentów oraz OC! W przypadku kolizji, musimy mieć wszystko przy sobie! Nawet największy „Master” negocjowania, często nie ma szans z tamtejszą policją!

 

Czy to wszystko?

 

Prawie. Łańcuchy przeciwśniegowe. Powinniśmy rozważyć ich posiadanie wyjeżdzając w góry. Warto wcześniej zaopatrzyć się lub wypożyczyć taki sprzęt i spróbować go założyć, aby nic nas nie zaskoczyło. 

 

Na koniec

 

Reasumując. Wszystko należy skrupulatnie przygotować! Nasz samochód osobowy powinien mieć wszystko sprawdzone! Powinniśmy przestudiować zasady obowiązujące w danym kraju, przepisy i zwyczaje tamtejszych policjantów. Warto zarezerwować sobie czas i wcześniej dokładnie wszystko przemyśleć krok po kroku, aby nasze ferie były spokojniejsze i oczywiscie bezpieczniejsze.

Wypożyczalnia24.net © 2019 | Polityka prywatności

Menu